Åpning | At Home We Belong av Inuuteq Storch

Som vi har gledet oss til dette – åpning av Inuuteq Storchs utstilling At Home We Belong! Utstillingen er som en liten retrospektiv, med fire serier – fotografi og video – som spenner over hele Inuuteq Storchs karriere. Storch er født og bor i Sisimiut, Kalaallit Nunaat (Grønland). I arbeidet sitt utforsker og dokumenterer han hverdagslivet i hjemlandet, i bilder som står i kontrast til stereotype fremstillinger skapt av tilreisende. 


4. oktober 2025 klokken 14.00
Storgata 95

Inuuteq Storch selv er dessverre opptatt på annet hold, men dette blir likevel en åpning å minnes. Til Perspektivet kommer nemlig kunstner Louise Najavaraq Fontain, født i Sisimiut og nå hjemmehørende i Hattfjelldal. Fontain er opptatt av tilhørighet, språk og forsoning – i aller høyeste grad relevante tema for utstillingen og dagens verdenssituasjon.

Inuuteq Storch og Louise Najavaraq Fontain. Foto av Storch er tatt av Anders Hviid-Haglund

Utstillingens kuratorer vil være til stede for samtaler etter den offisielle åpningen ved prorektor ved UiT Jørgen Berge.

Hanne Hammer Stien, Marthe T. Fjellestad og Mari Hildung har kuratert utstillingen i nært
samarbeid med Spine Studio. Foto: Johanna Ølstøren

Om utstillingen

Utstillingen er et samarbeid mellom Perspektivet Museum og forskningsprosjektet Urban Transformation in a Warming Arctic (UrbTrans) ved UiT Norges arktiske universitet. UrbTrans er støttet av Norges forskningsråd og Tromsø Forskningsstiftelse.

Spine Studio har designet utstillingen i nært samarbeid med kuratorene Marthe Tolnes Fjellestad, Mari Hildung og Hanne Hammer Stien. Takk til Ane Marte Ryeng (tekstil), Jan Kleine (trearbeid) og Ingunn Steiro (utstillingsteknikk).