Seminar | Tromsø Silent Film Days

Tromsø internasjonale filmfestival,  Hamsunsenteret, Perspektivet Museum, Norges arktiske universitetsmuseum og Universitetet i Tromsø inviterer til seminar under årets stumfilmfestival i Tromsø.


23. april 2025 klokken 17.00-18.30
Storgata 95

Hvordan kan vi bruke fortiden til å forme fremtiden?

Et oppgjør med det kolonialistiske blikket på samer i stumfilm og litteratur


17.00-17.10 Velkommen v/Runar Myrnes Balto, Sametingsråd

Hvordan kan kunst og kultur bidra til å motvirke samehets? Hvilken rolle spiller kultur i sannhets- og forsoningsprosessen? 

17.10-17.30  Ny samisk musikk i møte med gammel diskriminering. Artistsamtale med samiske musikere. Er det mulig å ta narrativet tilbake?  

Hva skjer når en stumfilm fra 1920, preget av kolonialisme og fordomsfull skildring av samer, følges av nykomponert musikk av og med norske og samiske musikere?  Gir det en ny opplevelse av stumfilmen, og nye perspektiver på historien – og framtiden? 

Samtale med musikerne Svein Schulz, Lavre Johan Eira og Ole Jørn Myklebust fra de to samiske stumfilmkonsertene på Silent Film Days (Markens Grøde/Ednama Sjatto og Med ackja og ren in Inka Läntas Vinterland/Gierrisij ja hiergij Lenta Iŋŋgá dálvveednamin). 

Moderator: Festivalsjef Lisa Hoen, Tromsø internasjonale filmfestival. 

17.30-17.45  Markens grøde – nobelprisromanen (1917), stumfilmen (1921) og framstillingen av samene 

Innlegg ved Lisbeth Wærp, professor i litteratur, Universitetet i Tromsø  

17.45-18.00 PAUSE

18.00-18.15  Den kontroversielle Hamsun og Markens grøde 

Hvilke holdninger til samer uttrykkes gjennom romanen Markens grøde? Kan skjønnlitteratur egentlig representere holdninger? 

Alvhild Dvergsdal, konstituert direktør ved Hamunsenteret, Hamsun-ekspert og forsker. 


18.15-18.30  Muitát – å minnes på ny: Samiske perspektiv på nasjonale fortellinger

Innlegg ved Eli Anita Øivand Schøning, prosjektkoordinator ved Norges arktiske universitetsmuseum. 

19.00 Åpning av Tromsø Silent Film Days
Etter seminaret er det mulig å delta på Åpningen av Tromsø Silent Film Days med stumfilmen MARKENS GRØDE/EDNAMA SJATTO  akkompagnert av en nyskapende samisk musikalsk tolkning komponert av Svein Schultz og Nordic Silent Film Orchestra. 

Regi: Gunnar Sommerfeldt | Norge 1921 | 1t 36m | Norske tekstplakater, engelske undertekster 

Billetter kjøpes her